Programowanie w Visual C++ 2010

Spis treści

Instalacja Visual C++ 2010 Express

Witaj w pierwszym samouczku. :-) Tak jak do rozwiązania zadania matematycznego przeważnie potrzebna jest znajomość języka matematyki oraz kartka i długopis, tak do napisania programu niezbędna jest umiejętność władania językiem programowania oraz odpowiednie narzędzie programistyczne.

Teoria ("jak wbijać gwoździe", "100 wybornych potraw z czerwonego mięsa") musi iść w parze z praktyką ("wbij kilka gwoździ, to nabierzesz wprawy", "usmaż kilka kotletów, a zostaniesz kuchni mistrzem"), a do praktyki potrzebujemy już wcześniej wspomnianego narzędzia (młotka, patelni). Na laboratoriach korzystać będziemy z Visual Studio 2010 – rozbudowanego środowiska programistycznego służącego nie tylko do tworzenia programów w języku C++, ale także w innych językach.

Absolutnie niezbędne są samodzielne ćwiczenia wykonywane w domowym zaciszu. Nikt jeszcze nie stał się dobrym programistą czytając li tylko książki! Ponadto niektóre zadania laboratoryjne mogą czasami wymagać dokończenia. Dlatego w domu powinieneś zainstalować aplikację, która Ci to umożliwi. Dla naszych potrzeb wystarczy Visual C++ 2010 Express (wersja studencka Visual Studio ze wsparciem dla języka C++). Ten samouczek przeprowadzi Cię przez proces jego instalacji.

Pobieranie instalatora

Aby pobrać instalator Visual C++ 2010 Express:

 1. Odwiedź stronę firmy Microsoft, na której znajduje się instalator programu: http://go.microsoft.com/?linkid=9709949. [UPDATE: Instalator Visual Studio Express 2012 for Windows Desktop]
 2. Otworzy się okienko informujące o rozpoczęciu pobierania pliku. Klikamy Zapisz plik.
 3. W kolejnym oknie wybieramy lokalizację dla ściąganego pliku i klikamy Zapisz.
Zapamiętaj wybieraną lokalizację, aby później bez problemu odnaleźć instalator.

Po kilku chwilach powinna wyświetlić się informacja o zakończeniu pobierania pliku.

Proces pobierania pliku może się nieco różnić w zależności od używanej przez Ciebie przeglądarki internetowej. Powyższy opis został stworzony przy użyciu przeglądarki Mozilla Firefox.

Instalacja

Aby rozpocząć proces instalacji VC++ 2010 Express, znajdź na dysku twardym Twojego komputera plik instalacyjny (vc_web.exe – o ile nie zmieniłeś/aś przy zapisywaniu jego nazwy), a następnie uruchom go. Poniżej opisane zostały następujące po sobie kroki właśnie rozpoczętej instalacji.

 1. Pojawi się informacja o ładowaniu elementów niezbędnych do przeprowadzenia instalacji. Nie przewiduje ona interakcji ze strony użytkownika. Ładowanie instalatora
 2. Chwilę później Twoim oczom ukaże się ekran powitalny aplikacji instalacyjnej. Jeśli chcesz (chcesz?), aby informacje dotyczące przebiegu instalacji VC++ 2010 Express na Twoim komputerze zostały przesłane do firmy Microsoft, możesz zaznaczyć odpowiednią opcję. Następnie kliknij Next.
 3. W kolejnym oknie musimy (musimy!) zaakceptować warunki licencji, zaznaczając odpowiednią decyzję, po czym kliknąć Next.
 4. W tym kroku wybieramy z listy opcjonalnych programów i dodatków te, które chcemy również zainstalować. Zwróć uwagę, że zaznaczając którąkolwiek pozycję, zwiększysz zapotrzebowanie na wolne miejsce na dysku. Klikamy Next.
  W moim przypadku lista zawierała tylko jedną pozycję. Na Twoim komputerze może być jednak inaczej – zawartość wykazu zależna jest od systemu operacyjnego i wcześniej zainstalowanych aplikacji. Opisy wszystkich pozycji Twojej listy znajdziesz na stronie http://www.microsoft.com/en/us/sitemap.aspx. Ogólnie, proponujemy zainstalować to, co domyślnie sugeruje nam instalator.
 5. Pojawi się okno wyboru miejsca instalacji. Jeżeli chcesz zaakceptować proponowaną lokalizację, kliknij Install. W przeciwnym wypadku najpierw użyj przycisku Browse, aby wybrać odpowiadającą Ci lokalizację.
  Pod wykazem wybranych do instalacji programów widnieje wartość opisująca zapotrzebowanie na wolną przestrzeń dyskową. Jeżeli wymagana przestrzeń będzie większa niż ta faktycznie wolna, instalacja nie powiedzie się (skasuj wtedy np. kilka filmów i plików mp3 z dysku).
 6. Teraz nastąpi pobieranie i instalacja wybranych aplikacji. Po ukończeniu instalacji, która może potrwać od kilku do kilkunastu minut, wyświetli się ekran końcowy. Klikamy Exit.

Uff! Program jest gotowy do użycia. :-) Możesz uruchomić go, wybierając kolejno Start|Programy|Microsoft Visual Studio 2010 Express|Microsoft Visual C++ 2010 Express. Pierwsze uruchomienie może chwilę potrwać – pojawi się okienko informacyjne traktujące o ładowaniu ustawień użytkownika. Pierwsze uruchomienie VC++

Rejestracja programu

Visual C++ 2010 Express jest programem darmowym, jednak by korzystać z niego dłużej niż 30 dni, należy dokonać jego rejestracji. Najlepiej będzie zrobić to już teraz. W tym celu:

 1. Uruchom program i na pasku menu wybierz Help|Register product. Pojawi się okno z informacją, jak długo możesz jeszcze korzystać z aplikacji. Jeżeli nie jest ona zarejestrowana, widoczny będzie przycisk Obtain a registration code online. Naciśnij ten przycisk. Rejestracja – Początek cz. 2
 2. Otworzy się okno przeglądarki ze stroną logowania usługi Windows Live. Jeżeli posiadasz Windows Live ID (pewnie nie posiadasz) zaloguj się i przejdź do kroku 5. W przeciwnym wypadku klinij Sign up now po lewej stronie ekranu.
 3. Zostaniesz poproszony/a o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Rejestracja – Zakładanie konta Kolejno:
  • wpisz swój adres email,
  • wpisz hasło, jakim chcesz się posługiwać,
  • wybierz pytanie resetujące hasło,
  • wpisz odpowiedź na wybrane pytanie.
  Zatwierdź wpisane dane odpowiednim przyciskiem.
 4. Przejdziesz na stronę z informacją o wysłanym na Twoją skrzynkę e-mailu weryfikującym Windows Live ID. Sprawdź, czy dotarł na Twoje konto. Jeżeli tak, kliknij w pierwszy z dwóch linków, jakie widnieją w treści wiadomości.
  Jeżeli minął Twoim zdaniem zbyt długi okres czasu, a nadal nie otrzymałeś/aś odpowiedniego e-maila, możesz wykorzystać przycisk Send email znajdujący się na wyżej wspomnianej stronie. Wiadomość zostanie ponownie wysłana na Twoją skrzynkę pocztową.
 5. Pojawi się strona z czekającym na wypełnienie formularzem. :-) Pola oznaczone gwiazdką są polami obowiązkowymi, zatem skupmy się na ich opisie:
  • First name – Twoje imię,
  • Last name – nazwisko,
  • My E-Mail Address – adres email,
  • Country/Location – kraj, w którym mieszkasz,
  • What is your primary role in your company or organization? – Twój zawód(dostępna jest opcja Student).
  Pod koniec formularza musimy jeszcze zaznaczyć, jak oceniamy nasze umiejętności programistyczne(Nie wiem; Zupełnie początkujący (raczej to); Początkujący; Średnio zaawansowany; Zaawansowany) i czy planujemy pracować zawodowo przy tworzeniu oprogramowania(Nie wiem (raczej to – życie jest pełne niespodzianek!); Tak; Nie; Już pracuję).
  Pozostaje nam jeszcze zaznaczyć ostatnie dwie opcje, jeśli chcemy otrzymywać od Microsoftu i/lub innych firm wiadomości na temat najnowszych rozwiązań, produktów i usług (ja zostawiłam je odznaczone). Uff. Klikamy Continue.
 6. Na ekranie wyświetlone zostanie podziękowanie za rejestrację oraz kod rejestracyjny. Skopiuj kod.
  Jeżeli wyłączyłeś/aś przeglądarkę nie skopiowawszy kodu, nie martw się. Na Twój adres email została wysłana wiadomość, w której treści znajdziesz także ten sam klucz rejestracyjny. Nie wyrzucaj tej wiadomości – może przydać Ci się do rejestracji VC++ 2010 Express po reinstalacji systemu czy zmianie komputera.
  Klucz rejestracyjny – oprócz możliwości wielokrotnego użytku – umożliwia także zarejestrowanie programu jednocześnie na wielu komputerach.
 7. Wklej kod w pole Registration Key i kliknij Register now. Od tego momentu czas użytkowania przez Ciebie VC++ 2010 Express jest już nielimitowany. :-)

Podumowanie

Skoro posiadasz już odpowiednie narzędzie programistyczne, nie masz już wymówki – czas zabrać się za intensywne, regularne ćwiczenia. Rozwijanie umiejętności proponuję zacząć od przerobienia kolejnego samouczka.

W tym miejscu postanawia się wtrącić Pan Marek. Dobra rada na dziś brzmi:

Do pracy! :-)
Jeżeli chcesz być "na czasie", pamiętaj o sprawdzaniu, czy nie pojawiły się aktualizacje naprawiające niedoskonałości aplikacji lub poprawiające komfort pracy (dzięki naszym zajęciom poznasz, że nie da się stworzyć programu idealnego). W tym celu:
 1. uruchom usługę Windows Update
  • dla Windows Vista: Start|Windows Update ,
  • dla Windows 7: Start|Wszystkie programy|Windows Update ,
 2. kliknij Wyszukaj aktualizacje (po lewej stronie okna). Po jakimś czasie pojawią się wyniki wyszukiwania – możesz przyjrzeć im się bliżej, wybierając Ważne aktualizacje lub Opcjonalne aktualizacje . Jeśli zdecydujesz się na którąś aktualizację, zaznacz odpowiednią pozycję na liście i kliknij OK.
CC By 3.0
Copyright © 2011-2016 by Jowita Hącia [Last update: 2017-02-01 17:16:49]
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License